10 najčastejších rodičovských chýb, ktoré majú dopad na mentálnu stránku dieťaťa v deň zápasu (súťaž


Často krát počúvam o rodičoch, ktorí robia niekoľko chýb pri komunikácií s dieťaťom počas ich hracieho (resp. súťažného) dňa.

Pokiaľ však rodič vie o týchto chybách, vie sa im veľmi ľahko vyhnúť. Podobné chyby vidím v takmer každom športe. V zozname nižšie nájdeš zoznam častých chýb, ktorých sa dopúšťajú rodičia detí počas komunikácie s ich deťmi.

Akých chýb sa dopúšťaš aj ty? Ktorým z týchto chýb sa vieš vyhnúť?

1. Pozeráš sa na obavy a stres tvojho dieťaťa pre zápasom (súťažou) ako na znak toho, že nie je mentálne pripravený, nemyslí pozitívne alebo nie je sebavedomý.

2. Snažíš sa príliš všetko analyzovať, rozdebatovávať a príliš pripravovať svoje dieťa pred výkonom (zápasom, súťažou).

3. Chováš sa počas zápasu (súťaže) v hľadisku príliš emocionálne, negatívne prípadne nervózne a dieťa má možnosť vidieť tvoje správanie.

4. Kričíš alebo inštruuješ dieťa počas zápasu (súťaže), tým pádom buď dieťa rozhodíš alebo minimálne zmätieš.

5. Poukazuješ na chyby a slabé momenty dieťaťa v zápase (súťaži) a hovoríš mu čo nemá presne robiť, za účelom, že mu chceš pomôcť.

6. Prenášaš svoju neistotu, obavy a nervozitu priamo na dieťa, tým pádom to má dopad na jeho výkonnosť.

7. Vytváraš na dieťa nechcený tlak tým, že označuješ blížiaci sa zápas či súťaž ako „musíme vyhrať“, „nemôžeme prehrať“, „dôležité stretnutie“, „rozhodujúci zápas“... atď.

8. Pozeráš sa do budúcnosti a kladieš dôraz na to, čo tvoje dieťa čaká v budúcnosti alebo s kým bude hrať tvoje dieťa v ďalšom kole, stretnutí, súťaži.. atď.

9. Hovoríš dieťaťu ako ťažké bude poraziť tohto protivníka, alebo koľkokrát už prehrali s týmto súperom.

10. V deň zápasu či súťaže nevytváraš podporné prostredie (neorganizovaný deň) pre svoje dieťa.

Samozrejme, že každý rodič chce to najlepšie pre svoje dieťa. Jednou z najlepších vecí, ktorú môžeš ako rodič spraviť je to, že si uvedomíš tieto tzv. „rodičovské pasce“ a budeš si uvedomovať dopad tvojho správania na svoje dieťa. Uvedomuj si body vyššie a uvedomuj si ako najlepšie môžeš svoje dieťa podporiť v jeho športe.

Obľúbené príspevky
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square