Predzápasová mentálna príprava

Vieš o tom, že rozcvička pred zápasom by mala slúžiť aj na tvoju mentálnu prípravu?

Ktoré z mentálnych stratégií ti pomáhajú k tomu, aby si sa mentálne dobre pripravil na zápas?

Keď sa pýtam mojich klientov na predzápasovú prípravu, väčšina z nich ju popisuje iba po fyzickej stránke, v rámci predzápasovej rozcvičky.

V tomto krátkom článku sa oboznámite s TOP predzápasovými zručnosťami, ktoré sú využívané v rámci predzápasovej prípravy.

Dôležité je si uvedomiť, že predzápasová príprava nie je tým správnym časom na tréning tvojich zručností. Tvoje zručnosti sú v tom danom dni už dané - tvojim cieľom je dostať zo seba v danom momente čo najviac.

Predzápasový stres (úzkosť) je považovaný za najväčšiu prekážku pred tým, aby si zostal uvoľnený a koncentrovaný na svoj vlastný výkon.

Práve v takýchto prípadoch ti pomôže predzápasová príprava po mentálnej stránke. Vďaka nej zostaneš uvoľnený, viacej koncentrovaný a sebavedomý pred zápasom (súťažou).

Často pracujem so športovcami na ich predzápasovej príprave po mentálnej stránke a podľa ich slov im práve táto príprava pomáha dosahovať lepšiu výkonnosť a zákonite aj lepšie výsledky. A čo je nemenej dôležité je to, že si samotný výkon dokážu naplno vychutnať.

Tu sú dôvody, prečo je dôležité absolvovať predzápasovú prípravu po mentálnej stránke:

- Cítiť sa nachystaný a uvoľnený pred blížiacim sa zápasom (súťažou)

- Cítiť sa sebavedome

- Užívať si zápas (súťaž) a zbaviť sa predzápasového (predsúťažného) stresu

- Veriť vo vlastné schopnosti, ktoré si nadobudol v tréningu

6 základných krokov využívaných v predzápasovej príprave po mentálnej stránke:

1. Prechod medzi bežným životom a športovým výkonom pričom sa zameriavam iba na svoj vlastný športový výkon a odložím všetky svoje prípadné životné trápenia či problémy.

2. Odhodiť očakávania na výsledok a náročné požiadavky. Jednoducho nechať plynúť očakávania súvisiace s tým, že mám podať skvelý výkon a zakaždým zvíťaziť.

3. Byť proaktívny a cítiť sa sebavedome pred zápasom (súťažou). Vziať plnú kontrolu nad svojim predzápasovým sebavedomím.

4. Zamerať sa na proces a nie na výsledok. Zostať koncentrovaný na prítomný okamih a nerozmýšľať príliš nad tým čo bude.

5. Predstaviť si vopred svoj vlastný výkon a plán hry (game plan). Vizualizovať si ako chcem hrať a ako chcem, aby dopadol môj zápas (súťaž).

6. Pripraviť svoju myseľ a telo na to, aby si plne dôveroval svojim zručnostiam. Pripraviť sa čo najviac na to, aby sa veci iba jednoducho diali a ty si sa častejšie dostával do zóny optimálneho výkonu.

Chceš sa dozvedieť viac o predzápasovej príprave po mentálnej stránke? Ak áno, neváhaj ma kontaktovať a tak posunúť svoj športový výkon na vyššiu úroveň!

Obľúbené príspevky
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square