Tajomstvo psychickej odolnosti

V posledných dňoch sa mi objasnili niektoré veci okolo nás. Súvisí to s odolnosťou. Každý z nás počul nespočetne veľa prípadov ľudskej odolnosti a nezlomnosti. Príbehy ľudí, ktorí čelili rôznym veľkým prekážkam a boli schopní sa zachrániť či dokonca z danej situácie aj niečo vyťažiť, napriek tomu, že sa sprvoti zdali tieto veci neprekonateľnými.

Ak sa však pozeráme na život tak, že je vytváraný z „vonkajška dovnútra“, v takom prípade nie je miesto pre odolnosť. Takto to však v živote nefunguje...

Dovoľte mi to vysvetliť.

Ak sme presvedčení o tom, že vonkajšie faktory vrátane ľudí a okolností majú priamy dopad na našu náladu, spokojnosť.. atď., potom je náš život priamo závislý na týchto vonkajších faktoroch. V takomto prípade sme doslovne odkázaní na veci, ktoré sa dejú okolo nás. Pri takomto modely a porozumenia sveta sme logicky viacej zraniteľnými a nestabilnými.

Tento model a systém presvedčení funguje presne tak isto aj v prípade pozitívnych vecí. Ak veríme tomu, že vonkajšie faktory, napr. slnečné počasie, stabilná finančná situácia, alebo ľudia, ktorí nás majú radi, majú priamy dopad na našu náladu resp. pocity, opäť sa stávame zraniteľnejšími, nakoľko sme závislí od týchto faktorov resp. od ich nedostatku.

V takom prípade opäť nemôžeme hovoriť o vnútornej odolnosti. Stávame sa obeťami vonkajších faktorov.

Naša myseľ musí byť nezávislá! Poukazuje na predpoklad, že každý z nás má v sebe vbudovanú kapacitu na to byť OK, bez závislosti na tom čo sa deje okolo nás. Táto vnútorná sila nám hovorí, že nie sme iba bezmocnými obeťami našich životných okolností, napr. v podobe správania ľudí okolo nás.

“Nikto nemá na teba vplyv, nikomu sa nepodriadiš pokiaľ mu sám na to nedáš súhlas“.

Prosím nechápte ma nesprávne. Toto porozumenie nepopiera prirodzené emócie, ktorými si počas života prechádza každý z nás.

Je normálne a prirodzené, že zažívame niekedy smútok, rozčúlenie či nepokoj. Skrátka, že zažívame celé spektrum ľudských emócií a pocitov. A presne to je na celom našom živote pekné. Samozrejme, že sa nám niekedy naše pocity nepáčia, ale je to jednoducho prirodzená súčasť nášho psychického prežívania v nezávislosti na tom, či sa nám to páči alebo nie.

Myseľ a energia okolo nás je neobmedzená a teda nič ju nelimituje. Môže vytvárať hocičo. Tak isto nás vedie cestou čo je správne a poskytuje nám slobodnú vôľu na našej ceste (niekedy aj na našu škodu).

Dôležité však je to, čo si my ako ľudia myslíme a cítime ohľadne akejkoľvek okolnosti, je doslovne riadené našim vedomím. Jednoducho sa v nás dejú tieto procesy automaticky. Keďže to je však neviditeľné a neprerušované, a nevidíme ako sa tieto procesy dejú, predpokladáme, že naše pocity a prežívanie pochádzajú z vecí, ktoré sa dejú okolo nás. Pocit, ktorý prežívame je vždy vytváraný pomocou myšlienky (a iba pomocou nej) a mení sa presne podľa toho ako sa mení naša myšlienka.

Ľudia sa niekedy pýtajú, prečo napr. rozmýšľajú o nejakej chorobe iba vtedy keď im táto choroba príde do cesty. Povedia, že choroba v nich vyvolala tieto pocity.

V mojom ponímaní zabúdajú na jedinečnosť života. Myseľ je nekonečná múdrosť, ktorá nám poskytuje myšlienky, ktoré zodpovedajú okolnostiam, ktoré sa nachádzajú v našom živote. Napr. nám „neposkytne“ myšlienky o tom, že nemáme žiadne deti, keď sme napr. súčasťou veľkej rodiny s viacerými deťmi, resp. naopak. Je to tzv. praktická múdrosť.

Avšak zmena nastane vtedy, keď si uvedomíme, že celá sila je závislá na našej myšlienke, následne nás toto uvedomenie oslobodí od toho, že sme iba obete vonkajších faktorov, ktoré nemáme pod kontrolou.

Toto uvedomenie pôsobí veľmi uisťujúco a upokojujúco. Obzvlášť v tom prípade, keď si uvedomíme, že myšlienka je vytváraná zo všeobecnej inteligencie (energie okolo nás), pričom táto energia je schopnejšia lepšie sa popasovať s výzvami, s ktorými sa stretávame. Uvedomenie si, že táto energia je hlboko v každom z nás prispieva k pokojnému stavu a buduje v nás prirodzenú vnútornú odolnosť.

To neznamená, že pri uvedomení si toho, že iba naša myšlienka vytvára náš pocit, budeme iba šťastní. Ale znamená to, že každý z nás má vnútornú silu na to, aby čelil akýmkoľvek životným okolnostiam. Aj v takých prípadoch, ktoré sa sprvoti zdajú byť neriešiteľnými.

Obľúbené príspevky
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square