Ako sa stať šampiónom (4)

Už po štvrtý krát Vám prinášam krátky úryvok z pripravovanej knižky "Ako sa stať šampiónom". Knižky, ktorá sa stane tvojím mentálnym sprievodcom na ceste za športovým úspechom.

Dnešný odsek je venovaný budovaniu sebavedomia.

Budovanie sebavedomia

Ak sa chceš stať skutočne špičkovým športovcov a naplniť svoj plný športový potenciál, musíš jednoducho pravidelne pracovať na svojom sebavedomí. Fyzický talent, sila, vytrvalosť, či rýchlosť ti na tejto ceste nebudú stačiť. Musíš pracovať a rozvíjať svoje sebavedomie. Každý jedinečný športovec, je presvedčený o tom, že patrí k tým najlepším. Cítia to, veria tomu, doslovne to je na nich vidieť, a dokonca o tom aj niekedy hovoria!


Veľa ľudí sa domnieva, že sebavedomie je niečo, čo logicky ide ruka v ruke s úspechom. Najskôr budem úspešný a potom sa stanem aj sebavedomým športovcom. Takto to však nefunguje! Pochopiteľne, že s každým úspechom sa rozvíja aj tvoje sebavedomie. Je veľmi ťažké byť sebavedomý a veriť vo vlastné schopnosti, ak sa ti nedarí, a úspech nejako neprichádza. Videl som však mnoho športovcov, ktorí vo svojej športovej kariére zaznamenali veľa úspechov, ale ich celkové sebavedomie sa výrazne nezlepšilo. Papierovo by si povedal, že musia byť títo športovci výrazne sebavedomí. Namiesto toho však o sebe veľakrát pochybujú a nemyslia si o sebe, že sú naozaj dobrí.


V minulosti som pracoval s jedným hokejistom, ktorí napriek mladému veku zaznamenal vo svojej kariére viaceré úspechy. Po väčšinu svojej kariéry patril k najproduktívnejším hráčom tímu. Napriek tomu nebolo sebavedomie jeho silnou osobnou stránkou. Neveril tomu, že je skutočne dobrý. Necítil sa sebavedomo a ani sa tak neprejavoval. Napriek tomu, že pri jeho úspechoch by sa to viac menej očakávalo. Prečo tomu tak bolo?


Tento hokejista a samozrejme veľa ďalších športovcov považuje sebavedomie ako vlastnosť, ktorá sa s prichádzajúcimi úspechmi postupne rozvíja. Cítiš sa dobre- sebavedomo alebo zle- neisto v závislosti od toho, aký je tvoj športový výkon. Úspech takého športovca nie vždy znamená, že sa zdvíha aj jeho sebavedomie. Môžeš napr. jednoznačne vyhrať zápas, skórovať v poslednej minúte, byť lídrom svojho mužstva... atď., ale napriek tomu sa môžeš vnútorne cítiť ako porazený. Kvôli čomu sa to deje?


Ak napr. vyhráš zápas a po zápase hodnotíš svoj výkon ako náhodný alebo dokonca šťastlivý („Mal som šťastie“, „dnes nemal môj súper svoj deň“, „nemali v tíme najlepších hráčov“), v takom prípade sa sám oberáš o dobrý pocit, ktorý logicky vplýva na rozvoj tvojho sebavedomia. Športovci, ktorí si nedôverujú, robia často krát práve túto chybu. Jednoducho sami degradujú svoj výkon a podceňujú svoje víťazstvo. Nie sú schopní si dopriať za svoj výkon plný kredit. Kde iní vidia úspech, tento typ športovca ho buď prehliada, alebo hľadá vo svojom výkone nejaké negatíva. Alebo v prípade, že podal naozaj dobrý výkon, nie je schopný sa z toho tešiť a užívať si pocity z víťazstva alebo dobre vykonanej práce. Často zabúda na úspechy, nie je schopný tešiť sa z prítomného okamihu. „Tento krát som bol úspešný, ale čo bude nabudúce?“


Takýto športovec ma tendenciu podceňovať svoje víťazstvá a preceňovať svoje prehry. Napr. ak je súčasťou kolektívneho športu, za prehru tímu vidí často krát iba seba. Pozerá sa iba na veci, ktoré mu v zápase nevyšli a väčšinou ich zveličuje. Nevie zahodiť prípadné nezdary za hlavu a svojimi chybami sa zapodieva po do dobu niekoľkých dní. Doslovne si ich prehráva a stále „oživuje“. Ako myslíš, že sa asi tento športovec potom cíti? Presne tak, ako porazený!


Toto sú presne veci, ktoré sú typické pre nedostatočne sebavedomého športovca. Napriek tomu, že má dostatočné schopnosti a zaznamenal viaceré úspechy, necíti sa sebavedomo, a to iba kvôli tomu, ako sa pozerá na svoje víťazstvá či prehry. Podceňuj a ignoruj svoje úspechy, a ver mi, že sa budeš cítiť mizerne. Zveličuj svoje neúspechy, prehry a buď si istý, že sa budeš cítiť ešte horšie.


Ak chceš posilniť svoje sebavedomie, musíš zmeniť tento vnútorný rozhovor. Musíš sa vedieť jednoducho oceniť. Začni tým, že sa budeš k sebe správať ako ku svojmu najlepšiemu priateľovi. Ako by sa napr. k tebe správal tvoj najväčší fanúšik? Dobrý fanúšik stojí za svojím športovcom (mužstvom) v dobrom i zlom, nech sa deje čokoľvek. Ak sa napr. tímu nedarí, dobrý fanúšik na nich nenadáva. Práve naopak, ešte viac svoj tím podporí, pretože si uvedomuje, že práve v takýchto chvíľach je potrebná aj jeho podpora. Ak sa chceš stať šampiónom, musíš sa ku sebe správať ako svoj najlepší fanúšik. Nemôžeš si dovoliť akúkoľvek formu seba sabotáže....


Viac nájdeš v pripravovanej knihe "Ako sa stať šampiónom". Knižka, ktorá sa stane tvojím mentálnym sprievodcom na ceste za športovým úspechom.


Obľúbené príspevky
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square