Môj štýľ koučingu vs tradičná športová psychológia

Hlavný rozdiel medzi mojim štýlom koučingu a tradičnou psychológiou je ten, že môj koučing je založený na veciach, ktoré sú platné pre každého, bez výnimky!


Často krát dostávam nasledujúcu otázku od športovcov, trénerov, rodičov, resp. ľudí, ktorí sa pohybujú v športovom prostredí: Aký je rozdiel medzi vaším mentálnym koučingom a tradičnou športovou psychológiou?


Je to skvelá otázka a pokúsim sa ju čo najlepšie zodpovedať práve v dnešnom článku.


Aby bolo jasné, nie som športový psychológ, ale mentálny tréner. :)


Som oficiálne certifikovaný ako mentálny tréner medzinárodnej organizácie mentálnych trénerov (IMGCA) sídliacej v USA (San Jose, California) a tak isto som aj profesionálnym členom tejto federácie.

Svoje vzdelanie v oblasti športovej mentálnej prípravy som postupne rozširoval o ďalšie oblasti vrátane hypnózy či NLP. Postupne som si uvedomoval, že určité "externé" stratégie fungujú iba náhodne, resp. vo veľmi obmedzenej miere. Avšak na jednej z konferencii, ktorá sa konala v Londýne, som doslovne narazil na tzv. 3 princípy. Práve tieto princípy sa stali základom môjho koučingu a dnes si o nich povieme trošku viac.Na základe práce s mojimi klientami (a aj sám so sebou) si dovolím tvrdiť, že:

Najdôležitejším rušivým faktorom v rámci športovej výkonnosti je tvoje vlastné myslenie.


Chvíľku sa zastav a porozmýšľaj nad svojím posledným špičkovým výkonom... Predstav si tento výkon... vyhraď si na to chvíľku, predtým ako budeš ďalej čítať.


Doslovne sa ponor do tohto pocitu. Niekedy sa tento stav nazýva zóna, alebo stav „flow“. Vtedy sa všetko deje automaticky, nenútene, si maximálne uvoľnený a ako-keby si hral na autopilotovi...


Vieš popísať svoje pocity v danom stave? Pokojný, rozvážny, spokojný, bezstarostný... atď.?

Aké boli tvoje myšlienky po takomto výkone? Čo si pamätáš?


Najúspešnejší športovci si po takomto výkone nepamätajú detaily... Jednoducho si iba užívali daný zápas a boli maximálne vtiahnutí do jeho diania... ich výkon bol uvoľnený, nenútený... jednoducho všetko len plynulo... v tom momente boli schopní ísť až za hranice svojich fyzických schopností...


Teraz porozmýšľaj na výkonom, ktorý nepatril medzi tvoje najvydarenejšie, skrátka si bol so svojím výkonom nespokojný... nehral si na hranici svojich možností, nebol si sám sebou... všetko sa zrazu zdalo ťažšie ako normálnych okolností...


Pamätáš si nad čím si rozmýšľal? (Pravdepodobne to mohli byť nasledujúce myšlienky: príliš si bol zameraný na seba, neveril si si, príliš si všetko hodnotil, bol si na seba príliš kritický... atď.). Som presvedčený, že sa ti hlavou premietalo veľa myšlienok, tvoja hlava bola doslovne zaneprázdnená a tým pádom si nebol dostatočne koncentrovaný.


Podľa tradičnej psychológie by sa dané myslenie rozanalyzovalo, následne by si sa naučil akým spôsobom zvládať myšlienky (myslenie) vedúce k strate tvojej koncentrácie, a zameranie na daný okamih, presne v čase keď si pod tlakom. Na to, aby si vedel zvládať takýto typ myslenia, využíval by si na to určitú mentálnu zručnosť, techniku či stratégiu, ktorú by si musel pravidelne trénovať a následne aplikovať v zápase.


A PRÁVE TU JE TEN ZÁSADNÝ ROZDIEL MEDZI TRADIČNÝM PSYCHOLOGICKÝM PRÍSTUPOM A MOJÍM ŠTÝLOM KOUČINGU:


spôsob mojej práce nezahŕňa žiadne externé stratégie, techniky či mentálne zručnosti- je to úplne nový prístup v psychológii založený na porozumení, na porozumení o tom ako funguje ľudská myseľ a akým spôsobom si vytvárame realitu.


Využívaním techník, mentálnych zručností a stratégií na zvládanie negatívneho myslenia sa hlava športovca ešte viac zaťažuje a tým pádom sa športovec vzďaľuje od svojej jasnej a čistej mysle.


Na začiatku svojho koučingu a dokonca ešte ako aktívny hráč som využíval rôzne mentálne zručnosti, na to aby som mal čistú a jasnú hlavu. Obzvlášť pred zápasom, pred ktorým som pociťoval výraznejší stres.

Avšak výsledky využívania týchto externých techník boli veľmi premenlivé, nestabilné... V súčasnosti ich doslovne nazývam placebo efektom... :)


Je naozaj veľmi zaujímavé, že keď sa pýtam špičkových športovcov, čo mali v hlave počas ich výborného výkonu, nikdy sa za tým neskrýva mentálna technika. Jednoducho to takýmto spôsobom nefunguje...


Špičkové výkony nikdy nepramenia z hlavy, ktorá je plná mentálnej aktivity!

Zónu optimálneho výkonu nedosiahneš pomocou afirmácií, vizualizácií, pozitívneho vnútorného rozhovoru, preformulovania situácií... atď.


Špičková výkonnosť vzniká z vnútra každého z nás: miesto charakterizované vnútorným pokojom, hlbokým spojením, odolnosťou, spokojnosťou, sebavedomím, vnútorným zdravím – je to neskutočný pocit pre každého športovca, ktorý sa niekedy nachádzal v zóne.


Na základe princípov, ktoré využívam vo svojom koučingu si dovolím tvrdiť, že stav „flow“, stav kedy sa športovec nachádza v zóne je náš prirodzený stav. Je to naše prirodzené nastavenie- za zaneprázdnenou mysľou je vždy prítomný tento stav. Každý z nás ma v sebe tento stav, vnútorné mentálne zdravie a spokojnosť.


Dôležitým faktom je, že:


Ako človek si nazývaný mysliteľom, nie si však svojimi vlastnými myšlienkami.


Všimol si si niekedy, že niektoré myšlienky dávame do akcie, zapodievame sa nimi, iné zase iba ignorujeme, resp. vôbec neevidujeme?


Prečo sa teda zapodievame niektorými myšlienkami a inými nie?


Ak sa budeš pozerať týmto smerom, začneš viac vnímať silu myšlienky. Myšlienka formuje náš celý život.


Keď získaš toto porozumenie, staneš sa pokojnejší, vyrovnanejší a viac spojený s tvojím prirodzeným stavom mysle. V takom prípade nepotrebuješ kontrolovať svoju myseľ, svoje myšlienky...

Nebudeš vnímať svoje myslenie príliš vážne, budeš schopný podávať výkony aj keď tvoje myslenie nie je až tak „spolupracujúce“.


Nezabúdaj, že si iba jednu myšlienku vzdialený od úplne novej perspektívy, jednu myšlienku od spokojnosti, vyrovnanosti, úspechu... :)


Obľúbené príspevky
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square