​​​​​​​Najdôležitejšia "vec", ktorá je potrebná na zvládnutie mentálnej športovej stránky

October 18, 2016

Napriek nespočetnému počtu stratégií, techník, nástrojov či všeobecne akýchkoľvek externých stratégií, ktoré sú nám v súčastnosti predostierané zo všetkých strán, existuje však iba jediná cesta, ktorá ťa privedie k skutočnému porozumeniu a následnému rozvíjaniu tvojej mentálnej stránky v športe.   

 

Väčšina športovcov, s ktorými pracujem, majú o tejto problematike mylné predstavy. Aby si bol schopný popasovať sa s akýmikoľvek šťastnými či menej šťastnými situáciami, prípadne poklesmi športovej formy, najdôležitejšou vecou je poznanie, že akákoľvek vonkajšia situácia (napr. prehra, výhra, spoluhráč, tréner, minulosť alebo budúcnosť) sama o sebe nemôže určiť prežívanie tvojich pocitov. 

 

Tvoje pocity sú spojené iba s tvojim myslením. Ak je tvoja hlava čistá a jasná, cítiš sa dobre. Ak je tvoja hlava plná myšlienok, cítiš sa zle. Čokoľvek pochádzajúce z externého prostredia je v podstate neutrálne.  

 

 

 

 

 

Nikdy predtým si o tom nepočul? Je vcelku bežné, že sa nám zdá, že vonkajšia okolnosť má takú silu, že môže v nás vyvolať pocity strachu, neistoty, frustrácie, či naopak šťastia a spokojnosti.  Ale tvoja myseľ, ako aj myseľ každého jedného z nás, nefunguje na princípe "z vonku- dovnútra" ale naopak "z vnútra - von".  To znamená, že ty sa ako športovec niekedy v tej istej situácii cítiš v zápase neistý a niekedy naopak nie. Vonkajšie okolnosti nerozhodujú o tvojich pocitoch. O tvojich pocitoch rozhoduje len a len tvoje myslenie v danom momente. T.j. či je tvoja hlava čistá a jasná, alebo naopak plná myšlienok. To rozhoduje o tom ako vnímaš okolitý svet.  

 

 

Na záver mi dovoľ, aby som ti pripomenul, že poznanie, že tvoje myslenie, nie vonkajšie okolnosti, rozhodujú o tvojich pocitoch, neznamená, že budeš vedieť naplno ovládať svoje myšlienky, prípadne ich 100% kontrolovať. Nikto z nás nedisponuje takou silou... Toto porozumenie ti však prinesie to, že v prípade zlých pocitov nebudeš hľadať príčiny v ničom externom. To, že nebudeš hľadať odpovede v externom prostredí, má za následok to, že sa naštartuje tvoj "psychologický imunitný systém" a tak sa v krátkom čase tvoja hlava vyčistí. Následne budeš opäť pociťovať dobré pocity, medzi ktoré patrí napr. pocit sebavedomia a vnútorného pokoja... Tieto pocity sa dostavia bez akéhokoľvek externého úsilia (techník, stratégií, či nástrojov). 

 

Ak sa toto začne diať na pravidelnej úrovni, potom si získal porozumenie o tej najdôležitejšej "veci", ktorá je potrebná na zvládnutie mentálnej športovej stránky. 

 

Na tejto ceste ti prajem veľa šťastia. :)

 

Please reload

Obľúbené príspevky

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Posledné príspevky

April 2, 2019

Please reload

Archív