​​​​​​​Najdôležitejšia "vec", ktorá je potrebná na zvládnutie mentálnej športovej stránky

Napriek nespočetnému počtu stratégií, techník, nástrojov či všeobecne akýchkoľvek externých stratégií, ktoré sú nám v súčastnosti predostierané zo všetkých strán, existuje však iba jediná cesta, ktorá ťa privedie k skutočnému porozumeniu a následnému rozvíjaniu tvojej mentálnej stránky v športe.


Väčšina športovcov, s ktorými pracujem, majú o tejto problematike mylné predstavy. Aby si bol schopný popasovať sa s akýmikoľvek šťastnými či menej šťastnými situáciami, prípadne poklesmi športovej formy, najdôležitejšou vecou je poznanie, že akákoľvek vonkajšia situácia (napr. prehra, výhra, spoluhráč, tréner, minulosť alebo budúcnosť) sama o sebe nemôže určiť prežívanie tvojich pocitov.


Tvoje pocity sú spojené iba s tvojim myslením. Ak je tvoja hlava čistá a jasná, cítiš sa dobre. Ak je tvoja hlava plná myšlienok, cítiš sa zle. Čokoľvek pochádzajúce z externého prostredia je v podstate neutrálne.


Nikdy predtým si o tom nepočul? Je vcelku bežné, že sa nám zdá, že vonkajšia okolnosť má takú silu, že môže v nás vyvolať pocity strachu, neistoty, frustrácie, či naopak šťastia a spokojnosti. Ale tvoja myseľ, ako aj myseľ každého jedného z nás, nefunguje na princípe "z vonku- dovnútra" ale naopak "z vnútra - von". To znamená, že ty sa ako športovec niekedy v tej istej situácii cítiš v zápase neistý a niekedy naopak nie. Vonkajšie okolnosti nerozhodujú o tvojich pocitoch. O tvojich pocitoch rozhoduje len a len tvoje myslenie v danom momente. T.j. či je tvoja hlava čistá a jasná, alebo naopak plná myšlienok. To rozhoduje o tom ako vnímaš okolitý svet.Na záver mi dovoľ, aby som ti pripomenul, že poznanie, že tvoje myslenie, nie vonkajšie okolnosti, rozhodujú o tvojich pocitoch, neznamená, že budeš vedieť naplno ovládať svoje myšlienky, prípadne ich 100% kontrolovať. Nikto z nás nedisponuje takou silou... Toto porozumenie ti však prinesie to, že v prípade zlých pocitov nebudeš hľadať príčiny v ničom externom. To, že nebudeš hľadať odpovede v externom prostredí, má za následok to, že sa naštartuje tvoj "psychologický imunitný systém" a tak sa v krátkom čase tvoja hlava vyčistí. Následne budeš opäť pociťovať dobré pocity, medzi ktoré patrí napr. pocit sebavedomia a vnútorného pokoja... Tieto pocity sa dostavia bez akéhokoľvek externého úsilia (techník, stratégií, či nástrojov).


Ak sa toto začne diať na pravidelnej úrovni, potom si získal porozumenie o tej najdôležitejšej "veci", ktorá je potrebná na zvládnutie mentálnej športovej stránky.


Na tejto ceste ti prajem veľa šťastia. :)


Obľúbené príspevky
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square