Prečo pocit sebavedomia nie je vedome dosiahnuteľný?

V časoch mojej aktívnej futbalovej kariéry si pamätám na to, keď nám tréneri vraveli, že musíme byť sebavedomí za akýchkoľvek okolností a že sebavedomie je doslovne na "výber". Pamätám si na to, lebo to vo mne vyvolávalo často zvláštne pocity.


Vtedy som si sám pre seba pomyslel "Keď je sebavedomý pocit na výber pre každého z nás, a pochopiteľne aj ja sa chcem cítiť stále sebavedomo, prečo sa mi to nedarí práve teraz? Buď robím niečo zlé ja, alebo je niečo zlé so mnou...". :)


Teraz tomu však už rozumiem... Pocit sebavedomie nie je na "výber"... Akýkoľvek pocit je doslovne vedľajším produktom našej nálady= jasnosti mysle v danom čase... Ak je tvoja hlava čistá a jasná, potom sa cítiš sebavedomo. Ak je tvoja hlava plná myšlienok, doslovne zahataná myšlienkami, potom sa budeš cítiť neisto...


Kedže som sa chcel cítiť každý raz sebavedomo a snažil som sa viac a viac, o to viac som sa strácal a zažíval pocity neistoty a "straty" sebavedomia... Sebavedomie pramení z čistej mysle a akékoľvek spracovávanie externých techník a stratégií na navodenie pocitu sebavedomia vyžaduje ďalšie myslenie...

Prečo teda môj tréner a v podstate aj väčšina ľudí propaguje externé stratégie, techniky, či nástroje? Odpoveď je veľmi jednoduchá: pretože nerozumejú ako funguje naša myseľ, nerozumejú princípom, ktoré sa skrývajú za naším prežívaním...


Zažil si niekedy rýchlu zmenu v tvojej nálade? Napr. rýchla zmena pocitu neistoty do sebavedomého pocitu? Môže to vyzerať tak, že táto zmena nastala na základe toho, že si niečo zmenil... niečo aplikoval... V podstate však nastalo to, že tvoja nálada sa zmenila preto, lebo zafungoval samonapravujúci sa systém, ktorý ma každý jeden z nás v sebe...

Napr. moja 4. ročná dcéra je doslovne samonapravujúcim sa systémov v akcii... :) Jednu minútu plače, narieka ako keby mal byť koniec sveta, a o 2-3 minúty sa smeje od ucha k uchu... :) Pre "navodenie" dobrých pocitov neurobila žiadnu externú techniku, stratégiu, nedala si pohárik, nešla na cigaretu.. atď. :))


Predpokladám, že táto dnešná informácia môže pre teba znamenať dobrú aj zlú správu. Zlou správou je to, že z dlhodobého hľadiska si jednoducho kedykoľvek nemôžeme navodiť (vybrať) napr. pocit sebavedomia, pocit šťastia... atď. Ak sa o to budeš snažiť pomocou akýchkoľvek externých techník či stratégií, potom maximálne zamestnávaš svoj intelekt, pričom svoju myseľ zamestnávaš ďalším a ďalším myslením, čo má za následok to, že nepriamo (ale nevinne) znižuješ svoj stav mysle (náladu).


Dobrou správou je to, že čím menej sa vedome snažíš vyvolať v sebe určité pocity (napr. pocit sebavedomia), tým skôr si schopný cítiť sa sebavedomo. Ak je tvoja hlava čistá a jasná, pocity ako sebavedomie, istota, láska,produktivita sú prirodzené pre každého z nás.


Na mňa osobne pôsobí toto poznanie veľmi jednoducho, zároveň však dobre a upokojujúco.


A nezabúdaj, si schopný podať akýkoľvek špičkový výkon nech sa deje čokoľvek. T.j. či sa cítiš sebavedomo alebo naopak nie, všetky potrebné zdroje máš v sebe. Aj keď ich v danom okamihu zrovna nevidíš jasne. :)

Obľúbené príspevky
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square