Prečo zámerné menenie správania druhých ľudí jednoducho nefunguje

V poslednom období som sa často s rôznymi ľuďmi, hlavne zo športového prostredia, rozprával ohľadne toho, že menenie správania druhých ľudí, z dlhodobého hľadiska nikam nevedie. Presne to isté platí nielen pre trénerov, ale aj pre rodičov, učiteľov, terapeutov... atď. Často ako výsledok našej konverzácie bolo odpoveď: áno, ale... :)


Napr."Michal, dáva to zmysel, ale čo mám robiť keď napr. hráč príde neskoro na tréning... Je to veľmi frustrujúce pre mňa ako trénera.. ja musím držať v tímu disciplínu.. Nemám udržovať disciplínu v tíme pomocou trestov alebo pokarhaní?"


Moja odpoveď však znie: Nie. A tu je moje vysvetlenie:


Zdroj fotografie:

http://www.skysports.com/football/news/11662/10566985/jose-mourinho-v-pep-guardiola-the-story-of-the-rivalry


Pravdou je, že ľudské prežívanie funguje jediným smerom, a to je zvnútra-von. V nezávislosti na správaní druhých ľudí, ktorých trénuješ, vzdelávaš, resp. koučuješ, prvým krokom, ako im môžeš pomôcť je to, že tvoje vnímanie druhých ľudí (a taktiež tvoja schopnosť, aby ťa prirodzene prijali) súvisí len a len s tvojím emocionálnym stavom (náladou) v danom momente.


Inými slovami, tréneri, ktorí vedia, že ich nálada nie je vyvolaná ničím externým, sa tým pádom nesnažia meniť svoju náladu tým, že budú meniť správanie druhých ľudí. Práve takýto tréneri (lídri) sú najviac vplyvnými trénermi súčastnosti.


Obľúbené príspevky
Posts Are Coming Soon
Stay tuned...
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square