top of page

Veľké prečo


V rámci mojej spolupráce s futbalovým klubom ŠK Slovan Bratislava som sa stretol s jedným z najvýnimočnejších futbalových hráčov, s ktorými som mal možnosť doteraz pracovať. Juraj možno nebol fyzicky najtalentovanejší športovec, ale bol taký silný mentálne, že by sa dal najlepšie opísať ako bojovník-atlét. Vďaka tomu bola práca s ním obzvlášť zaujímavá. Juraj každý deň vyzýval každého v tíme, aby bol lepší. Na sebe a tak isto na svojich spoluhráčoch neakceptoval akúkoľvek priemernosť a lenivosť v tréningovom procese. Bol som ohromený jeho prístupom i výkonmi v tréningu a v zápasoch. Keď som sa chcel však s ním detailnejšie porozprávať, bol veľmi odmeraný a dá sa povedať, že ma doslovne ignoroval. Bol som trochu stratený v tom, ako mu porozumieť alebo ako si s ním vybudovať vzťah. Odpoveď prišla z komentára od jedného zo zamestnancov klubu (kustóda), ktorý povedal, že Juraj môže fungovať len vtedy, keď je kontinuálne vyzývaný zvládať rôzne prekážky. Nasledujúci deň som Jurajovi spomenul aspekt jeho výkonu, ktorý by mohol zlepšiť. Ihneď ho to zaujalo a keď sme túto tému spoločne preskúmavali, konečne som si uvedomil, že práve silná túžba po neustálom zlepšovaní sa Juraja odlišovala od ostatných. To bolo jeho „veľké prečo“! Motivácia, ktorá vytvorila jeho mimoriadnu vášeň a odhodlanie. Každý deň tlačil na svoje hranice, aby si užil pocit zlepšovania. Keď sa to nedialo, bol často podráždený, ľahko vyprovokovateľný a ťažko sa mu trénovalo. Tento prístup a vnútorný pozitívny tlak charakterizuje vysokovýkonných športovcov: je to schopnosť uplatňovať disciplínu, sústredenie a energiu deň čo deň napriek únave a vonkajšiemu tlaku, aby sa stali športovcami, ktorými chcú byť. Vôbec ma neprekvapilo, že Jurajovi sa obzvlášť páčil príbeh o skupine študentov molekulárnej biológie na vysokej škole v USA, ktorí plánovali pokračovať v lekárskej príprave. Keďže študenti dokráčali úspešne na koniec kurzu, museli absolvovať len záverečnú skúšku. Pred skúškou ich profesor prekvapil. Ako uznanie za ich vynikajúcu prácu počas kurzu im mohol udeliť automatickú známku B. Nielenže úspešne absolvovali kurz, ale nemusia absolvovať ani záverečnú skúšku.

Dokážete si predstaviť, ako si vydýchli úľavou a všetci študenti okrem jedného vyskočili na nohy a zamierili, pravdepodobne, k najbližšiemu baru. Profesor zopakoval svoju ponuku osamelému študentovi, ktorý sedel v aule. Zostal sedieť a čakal na písomnú skúšku. Záverečná skúška pozostávala z dvoch viet. Blahoželáme, bolo napísané na skúškovom papieri, za absolvovanie tejto skúšky ste dostali „Ačko“. „Stále ver v samého seba“, bola to spravodlivá odmena pre študenta so silným dôvodom „prečo“ (aby bol najlepší, ako mohol byť), ktorý tvrdo pracoval a veril si. Keď začínam diskusie s vysokovýkonnými športovcami, hovorím im, že najlepšie, čo môžem urobiť, je zdieľať rôzne myšlienky a skúsenosti, nemôžem naprogramovať ich správanie, pretože oni sami si vyberajú svoje činy a oni sami sú zodpovední za svoje správanie. Všetka kontrola je pevne v rukách každého športovca a všetko, čo môžem urobiť, je podeliť sa o niekoľko myšlienok a nápadov, ktoré by mohli byť najlepšie pre ich samotné rozhodnutia. Prevzatie zodpovednosti môže byť náročné, ale je kľúčom k rozvoju konzistentného správania pri vysokom výkone. Juraj aj študent biológie mali pozoruhodnú vášeň dosiahnuť najvyššie štandardy. Ak chcete urobiť dôležitú zmenu vo svojom živote, dôležité je ujasniť si vášeň a cieľ – dôvod, prečo sa chcete zmeniť a kam sa chcete dostať. V rámci jedného z prvých stretnutí s klientom, začínam svoju mentorskú podporu tak, že sa klienta spýtam na tri kľúčové otázky: Čo chceš? Ako veľmi to chceš? Čo si ochotný pre to urobiť? Odpovede na tieto otázky tvoria základ pre snahu o zmenu a zlepšenie správania. Kľúčovou súčasťou mojej práce je pomôcť klientom prepojiť ich dôvod, prečo – čo chcú dosiahnuť – s tým ako – plán, ako to dosiahnuť. Počas mojej práce pri futbalovom tíme ŠK Slovan Bratislava v sezóne 2017/2018 som prehovoril pred tímom, napriek tomu, že sme odohrali v sezóne viac ako 20 zápasov a neokúsili sme trpkosť prehry. Pre niektorých hráčov to mohlo predstavovať dobrú zámienku na trochu relaxu a zvoľnenia. Spolu s trénermi sme práve u niektorých hráčov začali pozorovať ich mierne poľavenie v tréningovom procese. Ich odpovede boli však jasným príkladom sily dôvodu, veľkého prečo.


Spoločne odpovedali, že chcú: - opäť vyhrať ďalšie zápasy - mať lepší herný prejav - a chcú vyhrať ligu bez jedinej prehry. Nakoniec sme v tejto sezóne iba raz odchádzali z ihriska ako porazení, a to až po tom, ako sme boli 6 kôl pred koncom sezóny už jasnými majstrami ligy. Hovorím športovcom, že každý deň robia rozhodnutia, ktoré určujú životný stupeň, ktorý vedú. Žiadam ich, aby opísali rozdiely medzi športovcom triedy A, B a C. Rozdiel sa zvyčajne sústreďuje na úroveň záväzku maximalizovať zdroje, ktoré majú k dispozícii, a plne využiť príležitosti, ktoré sa im ponúkajú – to je voľba, ktorú každý deň robí každý z nás, nielen športovci. Zvyšovanie úrovne záväzku je však nepríjemné, vyžaduje si viac času a úsilia. Väčšina ľudí sa uspokojí s pohodlím života na nižšej úrovni. Potom požiadam športovcov, aby sa predstavili ako športovci triedy A a opísali príbeh svojej kariéry. Objavujú sa úžasné príbehy o tom, ako čo najlepšie využívajú jedinečný potenciál a dosahujú veľký úspech. Každý by mal chcieť a môže viesť život na najvyššej úrovni svojho potenciálu, ale to so sebou prináša záväzok, že musí každý deň robiť náročné rozhodnutia a plniť náročné úlohy zodpovedajúce nárokom tej najvyššej úrovne. Samozrejme, existuje tisíc výhovoriek, ako si nevynaložiť čas a úsilie potrebné na to, aby ste sa rozhodli pre tú najvyššiu úroveň. Pravdepodobne však nie je jediný dôvod, prečo to neskúsiť. Aby ste uspeli, musíte nájsť dôvod, veľké PREČO, ktoré vo vás bude vzbudzovať vášeň a odhodlanie, ktoré je potrebné na to, aby ste viedli život po akom túžite. Vás život je Vaša voľba - nájdite si svoje veľké prečo! Praktický tip:

Definujte, čo je pre vás v živote dôležité, a stanovte si ciele, ktoré vás k tomu dovedú. Môžete na to použiť nasledujúce otázky: Čo chcete dosiahnuť? Aký vplyv chcete mať? Ako chcete, aby si vás ľudia pamätali?


Comments


Obľúbené príspevky
Check back soon
Once posts are published, you’ll see them here.
Posledné príspevky
Archív
Vyhľadávanie podľa slov
Nasledujte nás
  • Facebook Basic Square
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page