Nie si svojimi presvedčeniami
Americká doktorka Lissi Rankinová vo svojej knihe „Myseľ nad medicínou“ (Mind over Medicine) uvádza štúdiu, ktorá prebehla v San Diegu, ktorej cieľom bolo preskúmať záznamy o smrti u takmer 30.000 američanov čínskeho pôvodu v porovnaní s náhodne vybranými ľuďmi bielej rasy spomedzi takmer 400.000 záznamov.
Výsledky štúdie preukázali, že američania čínskeho pôvodu v porovnaní s „bielimi“ ľuďmi zomreli výrazne skôr (v priemere o cca 5 rokov skôr) ak sa u nich nachádzala kombinácia choroby a roku narodenia, ktorý čínska astrológia a čínska medicína považovala za tzv. „predurčený chorobe“.
Placebo efekt (pozitívny dopad na zdravie napriek žiadnej liečbe) a na druhej strane nocebo efekt (negatívny dopad na zdravie napriek žiadnej liečbe) je súčasťou mnohých štúdií a jeho nesporný dopad na zdravie človeka (či už pozitívny alebo negatívny) nemôžeme ignorovať.
Ďalšia štúdia napr. preukazuje, že ak poviete učiteľom, že určité deti v triede sú obzvlášť nadané (šikovné), tieto deti (napriek tomu, že pôvodne boli výsledkovo priemerné) vykazujú výraznejšie zlepšenie v porovnaní s deťmi, o ktorých sa učiteľ domnieval, že sú menej nadané.
Naše presvedčenia doslovne ovládajú náš život, naše zdravie, vzťahy, dokonca ako sme mohli vidieť , niekedy aj čas našej smrti.
Vytvárame si presvedčenia ohľadne nášho sveta, ľudí okolo nás, presvedčenia ohľadne počasia, presvedčenia, ktoré nám vravia čo je dobré (správne) a naopak čo je zlé (nesprávne). Na základe našich presvedčení vnímame samých seba a tak isto aj „vonkajší“ svet. Naše presvedčenia však nevnímame ako presvedčenia (súbor myšlienok), ale ako pravdu... A kedže sa nám javia ako pravda, majú neskutočnú silu. Nosíme si so sebou presvedčenia o tom kto sme a 100% týchto presvedčení sa nám javí ako pravdivých- nezvratných...
Musí to tak byť, veď to je predsa presvedčenie... :-) Naše presvedčenia vytvárajú realitu, v ktorej žijeme a v ktorej aj umierame.
NAPRIEK TOMU, PRESVEDčENIA NIE Sú TýM, KýM SME V NašEJ PRIRODZENEJ PODSTATE. TýM, KýM NAOZAJ SME...
Nemôžeme byť našimi presvedčeniami, kedže každé jedno presvedčenie sa môže kedykoľvek zmeniť.
Ja som... Ja nie som...
Môžem/dokážem... Nemôžem/nedokážem...
Budem... Nebudem...
Mal by som... Nemusím...
Každý z nás má potenciál na zmenu svojich presvedčení. Ako na to? :-)
Môžeme buď použiť silu vôle (napr. nahradiť jedno presvedčenie za pozitívnejšie presvedčenie). V takomto prípade sa využívajú rôzne techniky, stratégie, postupy, rutiny... atď. Problémom je, ak človek prestane danú techniku (statégiiu, postup...) aplikovať. V takom prípade sa človek vo väčšine prípadov vracia k pôvodnému presvedčeniu, resp. vníma samého seba cez objektív presvedčenia...
Vo svojej praxi poukazujem na fakt, že v našej prirodzenej podstate nie sme v žiadnom prípade našimi konceptami. Sme priestorom kde sa koncepty „rodia“... S novou informáciou, s novým vhľadom (porozumením) sa prirodzeným spôsobom mení pohľad na nás samotných. S novým vhľadom sa pred nami rozprestiera nová realita- nový svet. Nič sa nezmenilo, ale všetko je zrazu iné...
S hlbším porozumením toho, kto sme v našej podstate, resp. ako si vytvárame realitu, presvedčenia, ktoré sa nám javili ako pravda po mnohé roky, sa rozpadávajú ako domček z karát a nezostáva po nich ani stopa...
Pamätajte si, že NIE SME SVOJIMI PRESVEDčENIAMI... Nemôžeme byť niečím, čo je premenlivé...
Comments